Załóż bloga   Zaloguj się  ciekawostki
31 Mar, 2018
Historia Opla, historia marki Opel
Autor faszynelka 11:58 | Permalink Stały link | Comments komentarze (0) | Trackback Trackbacki (0) | Kategoria główna

Samochody firmy Opel są dobrze znane i cenione przede wszystkim za solidne wykonanie, ale także, zwłaszcza w ostatnim okresie, za nowoczesne rozwiązania techniczne. Pod względem liczby wytwarzanych pojazdów firma Adam Opel AG jest drugą po Volkswagenie wytwórnią w RFN, W 1985 roku wyprodukowano 938 071 pojazdów, w tym 903 150 osobowych. Należy również do najstarszych niemieckich wytwórni samochodów w ubiegłym, 1987 roku, obchodziła 125-lecie istnienia, a w tym roku 90 lat produkcji samochodów. Niewielkie, siedemdziesięciotysięczne miasto RUsselsheim nad Menem, położone w pobliżu Frankfurtu, jest główną siedzibą firmy Opel od jej powstania aż do chwili obecnej. Drugie co do wielkości zakłady Opla znajdują się w Bochum, położonym w sąsiadującym od północy z Hesją kraju związkowym, Nadrenii Północnej Westfalii. Powstanie firmy jest związane z człowiekiem, który wcale nie zamierzał produkować samochodów. Adam Opel urodził się jako syn ślusarza w RUsselsheim, Nauczył się ślusarstwa w warsztacie ojca i w wieku 20 lat wyjechał do Paryża, gdzie pracował w zakładzie naprawy i produkcji maszyn do szycia.

Po powrocie z Paryża do RUsselsheim Adam Opel zorganizował w 1862 roku, w dawnym warsztacie ojca, naprawę maszyn do szycia. Sześć lat później wytwarzał już maszyny do szycia własnej konstrukcji. Interes rozwijał się dobrze. W 1887 roku Opel zaczął budować również rowery. Koniec XIX wieku to okres, w którym zaczęły pojawiać się pierwsze samochody napędzane silnikami benzynowymi: Daimler i Benz w Niemczech oraz Panhard-Levassor i Peugeot we Francji. Starzejący się Adam Opel nie dostrzegał jednak przyszłości pojazdów silnikowych. Synowie Adama Opla, których miał aż pięciu Carl (ur. 1869), Wilhelm (1871), Heinrich (1873), Friedrich (1873) i Ludwig (1880) namawiali ojca na przestawienie fabryki na produkcję pojazdów silnikowych. Zwłaszcza dwaj najstarsi synowie byli zwolennikami samochodów. Nie uzyskali jednak aprobaty ojca i zamiar swój zrealizowali dopiero w 3 lata po jego śmierci. Bracia Carl i Wilhelm oraz ich matka Sophia objęli w 1895 roku kierownictwo przedsiębiorstwa Opel. Nie mieli jednak doświadczenia w budowie pojazdów silnikowych. Aby przyspieszyć podjęcie produkcji takich pojazdów zdecydowali się na wykorzystanie istniejącej już konstrukcji. Wybór padł na pojazd konstrukcji Lutzmanna. Friedrich Lutzmann wytwarzał w Dessau powozy i karety, a od 1893 roku eksperymentował w budowie pojazdów silnikowych.

Uważany był (i jest), obok Daimlera i Benza, za jednego z pionierów niemieckiej motoryzacji. Bracia Opel obejrzeli pojazd Lutzmanna prezentowany na wystawie, zorganizowanej we wrześniu 1897 roku, w Berlinie z okazji powstania niemieckiego Automobilklubu. Zaproponowali Lutzmannowi odkupienie konstrukcji jego pojazdu. Lutzmann przyjął propozycję i został jednocześnie szefem nowego oddziału produkcji pojazdów silnikowych firmy Opel. Pojazd Lutzmanna udoskonalony w 1898 roku miał wygląd bryczki konnej, napędzany był umieszczonym poziomo przy osi tylnej jednocylindrowym silnikiem rozwijającym moc 3 kW (4 KM), prędkość pojazdu wynosiła około 20 km/h. Tak więc od 1898 roku firma Opel stała się firmą samochodową, a samochód otrzymał nazwę „Opel Patent Motorwagen, System Lutzmann1’. W 1899 roku wykonano w Riisselsheim 11 pierwszych pojazdów silnikowych konstrukcji Lutzmanna. Samochody Lutzmanna produkowano krótko, gdyż już w 1902 roku na hamburskiej wystawie samochodowej zaprezentowano cztery typy samochodów zbudowanych według licencji francuskiej firmy Darracą, Budowano te samochody w kooperacji z francuską firmą, od której pochodziło podwozie, nadwozie natomiast wytwarzano w Riisselsheim. Od 1901 roku podjęto produkcję motocykli, które z okresowymi przerwami produkowano przez wiele lat.

Bracia Opel: Friedrich i Wilhelm brali udział w różnych imprezach sportowych, osobiście prowadząc samochody własnej marki. Ud 2 iał ten zapoczątkował w 1902 roku jeden z młodszych braci, Friedrich, pomimo sprzeciwu matki. Zakłady Opel rozbudowano w celu powiększenia produkcji samochodów. Jeśli w 1905 roku wyprodukowano 358 samochodów, to już w 1914 roku produkcja roczna wyniosła 3519 samochodów osobowych i ciężarowych. Już od 1907 roku Opel produkował, obok samochodów osobowych, samochody ciężarowe, silniki do maszyn rolniczych, silniki lotnicze i ciężkie ciągniki holujące. Wraz z rozbudową i unowocześnieniem zakładów powstawały nowe konstrukcje samochodów osobowych różnych typów. Należy wspomnieć zwłaszcza o małym dwuosobowym pojeździe nazwanym Doktorwagen. Ukazał się ten pojazd w 1909 roku i już nazwa wskazywała na jego przeznaczenie, był bowiem przydatny dla lekarzy odwiedzających chorych. Doktorwagen mógł rozwijać dużą prędkość (55 km/h) i był łubianym samochodem. W 1910 roku przygotowano do produkcji samochody ciężarowe o ładowności od 3 do 4 ton. W okresie 1915-1918 wyprodukowano około 4400 egzemplarzy 3-tonowych ciężarówek; były one przystosowane dla potrzeb wojska. W 1916 roku przygotowano prototyp pierwszego u Opla sześcioeylindrowego silnika samochodowego, który zastosowano później do luksusowego modelu samochodu typ 18/50, wyposażonego w elektryczne oświetlenie, elektryczny rozrusznik i amortyzatory hydrauliczne. W grudniu 1918 roku francuskie oddziały wojskowe zajęły Russelsheim i fabrykę Opla. Po wojnie, w kwietniu 1919 roku, pojawił się samochód osobowy Opel model 8/25 Torpedo z oryginalnie zaprojektowanym odkry8 tym nadwoziem przypominającym kształtem łódkę. Dużą popularność zdobył inny samochód osobowy Opla nazwany Laubfrosch (Żabka). Pojazd ten wytwarzany od 1924 roku był wierną kopią francuskiego Citroena 5CV. „Żabka” to pierwszy Opel wytwarzany systemem taśmowym, seryjnym 25 samochodów dziennie. Wytwarzano ten samochód z nadwoziem malowanym wyłącznie na zielono, dlatego nazywany był „zieloną żabką”. Różnice pomiędzy Oplem Laubfrosch i Citroenem 5CV były naprawdę znikome (np. 5CV miał instalację elektryczną 6 V, a Laubfrosch 12 V, różniła się o 3 mm średnica cylindra silnika i o 5 mm rozstaw kół przednich i tylnych), dlatego Citroen wytoczył Oplowi proces o naruszenie praw patentowych.

Zakłady Adam Opel AG rozwijały się bardzo dobrze. W 1927 roku Opel wyprodukował stutysięczny samochód, a w 1930 roku już dwustutysięczny. Oprócz małych samochodów osobowych, jak Laubfrosch, wytwarzano większe, napędzane sześcioi nawet ośmiocylindrowymi rzędowymi silnikami. Ten największy z osobowych Opli model 24/110, napędzany ośmiocylindrowym silnikiem, nazwany Regent, to wielka limuzyna o rozstawie osi 3,7 m i masie 1,9 tony. Pojazd ten był wytwarzany w niewielkich ilościach, w latach 192&-1930 wykonano tylko 25 egzemplarzy Regenta. Rozwijano również produkcję samochodów ciężarowych. Już od 1924 roku produkowano tzw. samochody dostawcze budowane z wykorzystaniem podwozia i silnika samochodów osobowych. Jednak w drugiej połowie lat dwudziestych program produkcji samochodów użytkowych Opla znacznie się rozszerzył. Jeśli w połowie lat dwudziestych wykonano 1100 tych pojazdów, to w roku 1927 już 4900, a w 1928 roku aż 7150. Od 1930 roku rozpoczęto produkcję samochodów ciężarowych o nazwie Opel Blitz. Była to nowa rodzina 2,5-tonowych ciężarówek napędzana sześciocylindrowymi silnikami o pojemności 3,5-litra i mocy 45 kW (61 KM). Cztery lata po wprowadzeniu do produkcji tej rodziny ciężarówek stanowiły one 36,5% wartości produkcji samochodów firmy Opel, a w 1938 roku 38%, Rozwój produkcji samochodów ciężarowych typu Blitz nastąpił już pod nowym zarządem, gdyż kryzys gospodarczy Niemiec zmusił wytwórnię Opel do podpisania 18 marca 1929 roku umowy finansowej z amerykańskim koncernem General Motors Corporation, Za sumę 30 milionów dolarów Amerykanie wykupili 80% akcji Opla, podporządkowując tę firmę GMC, Jeszcze przed przejęciem Opla przez GMC entuzjaści sportowych wyczynów bracia Opel urządzali w końcu lat dwudziestych próby ustanowienia rekordu prędkości jazdy specjalnie budowanymi pojazdami z napędem rakietowym.

Kolejno odpalane rakiety konstrukcji F.W. Sandersa umieszczone z tyłu samochodu powodowały odrzut pojazdu i w 1928 roku rakietowy pojazd Opel RAK 2 Sander uzyskał prędkość około 230 km/h. Będąc pod zarządem amerykańskim zakłady Opel utrzymały swoją dawną nazwę. Wytwarzano całsj gamę samochodów osobowych. Wśród nich były popularne, małe samochody osobowe: P4, Olympia i Kadett. Zwłaszcza dwa ostatnie z wymienionych zasługują na uwagę. Hitler chciał zrealizować swój plan reklamowy podjęcia produkcji samochodu „dla ludu’4, W maju 1934 roku rozmawiał na ten temat z J. Mooneyem z General Motors, Wynik rozmowy nie był w pełni owocny, skoro zagadnieniem zajął się F. Porsche, natomiast w lutym 1935 roku na berlińskim salonie samochodowym zaprezentowano nowy model Opla o nazwie Olympia. Produkcję tego modelu uruchomiono w kwietniu 1936 roku, a nazwę pojazdowi nadano dla uczczenia olimpiady odbywającej się w 1936 roku, w Berlinie. Opel Olympia był pierwszym niemieckim samochodem produkowanym seryjnie z samonośnym, całkowicie metalowym nadwoziem i jednym z pierwszych tego typu samochodów na świecie. Kilka miesięcy później, bo w grudniu 1936 roku uruchomiono produkcję podobnego do Olympi, ale z silnikiem starszego modelu samochodu P4, pojazdu 0 nazwie Kadett. Samochody Opel Olympia 1 Kadett były bardzo nowoczesne na owe czasy. Do wybuchu drugiej wojny światowej wyprodukowano 107 000 egzemplarzy Kadetta. Produkowano również duże, „zamerykanizowane'1 samochody z sześciocylindrowymi silnikami. Samochody te nosiły nazwy: Admirał 1 Kapitan, miały również nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne zespołów. Warto dodać, że samochody Opel Kadett i Olympia były montowane w latach 1937-1939 w warszawskich Zakładach Mechanicznych „Lilpop, Rau i Loewenstein'\ Od 1936 roku samochody ciężarowe Opel wytwarzane były w Brandenburgu, a dwa lata później osiągnięto rekordową produkcję roczną okresu do wybuchu drugiej wojny światowej. W 1938 roku wyprodukowano bowiem 140 580 samochodów osobowych i ciężarowych.

W 1940 roku nastąpił krytyczny momentOpel zerwał więzy z General Motors, zaprzestał produkcji samochodów na celę cywilne i podjął produkcję wojskową, w tym samochodów wojskowych, silników do samolotów Junkers i innego sprzętu. Atak bombowy przeprowadzony w sierpniu 1944 r. zniszczył zakłady w Russelsheim; taki sam los spotkał zakłady w Brandenburgu. W ramach odszkodowań wojennych przewieziono do ZSRR ocalałe z bombardowania urządzenia fabryczne oraz dokumentację, na podstwie której uruchomiono produkcję samochodów Moskwicz 400 według wzoru Opel Kadett. Produkcję powojenną samochodów marki Opel rozpoczęto ponownie 15 lipca 1946 roku, pojawił się wówczas pierwszy powojenny pojazd ciężarowy Blitz. Od 1948 roku zarząd zakładami objął dyrektor General Motors na Europę W. Zdunek. W 1950 roku ruszyła produkcja przedwojennych modeli samochodów Olympia, a zaraz potem większego, również przedwojennego, modelu Kapitan. W 1953 roku wprowadzono do produkcji unowocześniony samochód Olympia, któremu dodano nazwę Rekord. Samochody pod nazwą Olympia-Rekord wytwarzano do 1959 roku. Pojawiły się nowe modele samochodów wytwarzane w rozbudowanych w połowie lat pięćdziesiątych zakładach Russelsheim. Ich nadwozia miały dużo ozdób 10 chromowanych, wprowadzonych na wzór pojazdów amerykańskich. Duże sukcesy zaczął odnosić Opel w sprzedaży samochodów ciężarowych Blitz. Pod koniec lat pięćdziesiątych Opel wytwarzał ponad 300 tysięcy samochodów rocznie.

Duże zapotrzebowanie na samochody marki Opel spowodowało, że zakłady w Rdsselsheim, pomimo rozbudowy, nie nadążały z produkcją. Postanowiono zbudować nowy kompleks fabryczny. Plany nowego zakładu opracowano w maju 1960 roku, cztery miesiące później rozpoczęto budowę zakładu, a po 25 miesiącach, w 1962 roku, z nowej fabryki w Bochum wyjechał nowy samochód Opel Kadett. Gama wytwarzanych modeli samochodów osobowych marki Opel była największa wśród marek zachodnioniemieckich pojazdów od małych pojazdów Kadett do dużych limuzyn Diplomat z widlastymi ośmiocylindrowymi silnikami amerykańskiego Chevroleta. Wprawdzie już w latach sześćdziesiątych Opel miał opracowany, bardziej ekonomiczny w eksploatacji od benzynowego silnik wysokoprężny, który stosował od 1972 roku w samochodach Rekord, ale kryzys paliwowy z pierwszej połowy lat siedemdziesiątych zaskoczył nieco firmę, nie była ona bowiem przygotowana do szybkiego uruchomienia produkcji nowoczesnych, o mniejszej masie własnej i mniejszym zużyciu paliwa, samochodów osobowych. Dopiero w 1979 roku pojawił się nowoczesny samochód model Kadett z, po raz pierwszy u Opla zastosowanym, napędem przednim. Na następną modernizację Kadett a, tym razem z aerodynamicznie opracowanym nadwoziem, trzeba było czekać do 1984 roku, Kadett z 1984 roku zapoczątkował budowę nowoczesnych nadwozi Opli. Kontynuatorem tego kierunku jest wprowadzony w 1986 roku do produkcji większy model Omega, natomiast Kadett należy do najlepiej sprzedawanych samochodów w Europie. Adam Opel AG ma swoje wytwórnie w Russelsheim, Bochum, w hiszpańskiej Saragossie i belgijskiej Antwerpii. Samochody ciężarowe marki Opel są wytwarzane we współpracy z brytyjską firmą Bedford, należącą, jak Opel, do amerykańskiego koncernu General Motors.

kalendarz
« Marzec 2018 »
Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
szukaj
ostatnio...
Kategorie
archiwum
Linki
  • Kategoria główna
Menu
RANKING STRON. Darmowa reklama w internecie. Darmowe statystyki