Załóż bloga   Zaloguj się  ciekawostki
19 Mar, 2018
Roadstery czyli samochody dwuosobowe :)
Autor faszynelka 22:29 | Permalink Stały link | Comments komentarze (0) | Trackback Trackbacki (0) | Kategoria główna

Wśród pojazdów czterokołowych szczególne miejsce zajmują samochody dwuosobowe, często mylnie nazywane sportowymi. Trudno je tak nazywać, gdyż z wyczynem mają niewiele wspólnego, ich wygląd sugeruje jednak, że są to maszyny nie dla każdego kierowcy. Gdyby sięgnąć do historii motoryzacji można by znaleźć wiele przykładów samochodów, w których konstruktor przewidział tylko dwa miejsca, dlatego właśnie ta cecha nie jest jedynym elementem charakterystycznym tej grupy pojazdów. Bezsprzecznie ojczyzną usportowionych roadsterów , bo taką nazwą posługują się wytwórcy tych miłych dla oka pojazdów, jest Wielka Brytania. Na jej terenie działało i działa wiele firm (zwykle średniej wielkości lub małych), które zdobyły sobie uznanie klientów swą produkcją.

 

Przypomnieć można choćby Triumpha TR6 wytwarzanego od 1969 r. G fp łą wyróżniającą zarówno ten model, jak i inne z nadwoziami otwartymi, a więc bez stałego dachu, jest klasyczny układ napędu z silnikiem ustawionym podłużnie z przodu i napędzającym koła tylne. Specyficzna jest też konstrukcja nośna, bardzo zróżnicowana zależnie od modelu. Jest ona bardzo nisko zawieszona, zwłaszcza, że z uwagi na ukształtowanie nadwozia środek jego masy jest również mało oddalony od podłoża Dla przykładu wspomniany Triumph miał 3902 mm długości, 1470 mm szerokości i zaledwie 1270 mm wysokośći. Pozycję kierowcy zbliżono więc do leżącej, W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych zainteresowanie roadster a m i było bardzo duże Wytwarzało je wiele firm europejskich również z myślą o podboju Ameryki.

Tego typu wozy wytwarzały BMW. Mercedes. Fiat. Alfa Romeo i mnóstwo firm brytyjskich. Te ostatnie do dzisiaj mogą sobie pozwolić na stałe uatrakcyjnianie wyrobu choćby przez montowanie lepszych silników, jak to uczyniła wytwórnia ERA montując w swej Cobrze silnik Ferrari V12 o pojemności 4.4 dm3. Ten rasowy samochód o konstrukcji rurowej może zachwycać klasyczną linią, gdyż podobnie jak inne auta brytyjskie tego typu jest po prostu repliką pojazdu z lat minionych. Znane duże firmy samochodowe nie bawią się jednak w drobną produkcję i szukają rozwiązań wieikoseryjnych. BMW uznaje swój model z 1955 r. oznaczony liczbą 507 za historyczny, do którego nie można wracać i w jego miejsce wprowadza w połowie przyszłego roku BMW Z1, nowoczesny samochód lat dziewięćdziesiątych. Na jego przykładzie można prześledzić jak daleko posunęła się technika motoryzacyjna i możliwości konstruowania pojazdów z nadwoziami otwartymi Myliłby się ten kto by sądził, że w nowoczesnym nadwoziu roadsfera kon i ecz ne jest wy ko rzystan i e stru kt liry nośnej z kratownicy. BMW skorzystała z klasycznych wytłoczek zgrzewanych ze sobą tak, by utworzyć wiele odpornych na skręcanie przekrojów zamkniętych.

Do tak utworzonego szkieletu przymocowuje się dopiero zewnętrzne płaty nadwozia wykonane z tworzywa sztucznego Nic więc dziwnego, że pojazd ten przy wymiarach zewnętrznych 3927 x x 1695 x 1248 mm waży zaledwie 600 kg. Takie są jednak zalety wielkiej serii umożliwiającej stosowanie bardziej wysublimowanych rozwiązań, zbyt kosztownych, gdy wytwarza się małą liczbę pojazdów. BMW Z1 ma swojego konkurenta w postaci Toyoty MR2. O ile jednak japoński roadster ma silnik umieszczony centralnie, w BMW zastosowano rozwiązanie konwencjonalne. Silnik usytuowano podłużnie z przodu, oczywiście jak najbliżej środka pojazdu, uzyskując w ten sposób prawie jednakowy nacisk na koła przednie i tylne. Jest to o tyle cenne, że silnik z przodu stanowi dodatkowe zabezpieczenie jadących w przypadku zderzenia czołowego. Nie bez znaczenia jest też fakt, że zespoły napędowe pochodzą z produkowanego modelu 3251. Silnik o pojemności 2494 cm^ osiąga moc maksymalną 125 kW przy 5800 obr/m in Zapewnia on prędkość maksymalną 230 km /h i przyspieszenie od 0 do 100 km /h 7 s. Przyglądając się BMW i innym współczesnym samochodom dwumiejscowym można łatwo dojść do wniosku, że i one są coraz doskonalsze. Zgrabna sylwetka gwarantuje w spółczynnik oporu aerodynamicznego między 0,3 a 0,35, oczywiście przy założonym miękkim dachu. Bez niego wartość ta przekracza niestety 0,4, ale takie są koszty spełnienia zachcianki podróżowania pod gołym niebem. Przeglądając zdjęcia samochodów dwuosobowych można zauważyć, że stosowane są w nich najróżniejsze rozwiązania drzwi W najstarszych modelach z drzwi po prostu rezygnowano. pozostawiając w boku nadwozia stosowne wycięcie umożliwiające łatwiejsze zajęcie miejsca w pojeździe.

W większości samochodów tego typu montuje się po prostu klasyczne drzwi z zawiasami na przednim obramowaniu. Najnowsze BMW jest pod tym względem jednak wyjątkiem. Jego drzwi są bowiem opuszczane. Po naciśnięciu przycisku po prostu opuszczają się na prowadnicach. To jednak nie wszystko: także szyby są podnoszone i opuszczane elektrycznie Jeśli idzie o dachy roadsterów to są one raczej podobnej konstrukcji, z tą jednak różnicą, że odmienny może być sposób ich przewożenia w stanie złożonym. W jednych pojazdach element osłaniający kierowcę przed deszczem stanowi cząstkę architektury nadwozia, w innych jest ukryty pod wkomponowaną w część tylną pojazdu pokrywą. Różne mogą być też sposoby podnoszenia dachu od mechanicznych i to przy użyciu rąk kierowcy, po automatyczne z napędem elektrycznym. Samochody dwuosobowe stanowią dość wąską grupę pojazdów, są to jednak na ogół ,,perełki” tak pod względem wykonania, jak i konstrukcji, stąd też mimo wysokich cen cieszą się dużym uznaniem kierowców.

Już niedługo więcej ciekawostek na tym blogu, nie tylko z motoryzacji, ale też z innych dziedzin techniki. Napiszcie o czym chcecie przeczytać :) 

 

kalendarz
« Marzec 2018 »
Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
szukaj
ostatnio...
Kategorie
archiwum
Linki
  • Kategoria główna
Menu
RANKING STRON. Darmowa reklama w internecie. Darmowe statystyki